Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    Din stad, ditt lag    
KFUM Nässjö Basket

Portugisisk fystränare förlänger med Nässjö Basket

2017-07-05

 Miguel Sousa har skrivit på ett nytt ett års avtal med Nässjö Basket och NSLS och detta innebär att Nässjös ligalag och Nässjös elitsimmare får experthjälp med sin fysiska träning även under kommande säsong.

nb_liga_wtj016

 

Miguel Sousa: Some people say that home is where the heart is. In Nässjö I lived both some of the best and emotionally toughest moments of my life, so I have a really strong relation with this city. I love both the basketball and swimming organizations and I would like to thank them for giving me this opportunity once again to help people reaching the limit of their capabilities. I would like to thank the coaches Félix Alonso and Jordi Juste as well for trusting in my work and for the constant support, we are the real definition of a team. I know my big friend Raúl Jiménez would be really proud to see me being part of this project once again, I would like to thank him too for all what he has done for me. This will be an amazing season, can’t wait to get started!

Headcoach Felix Alonso: ”Just as the renewal of Jordi was a great joy, I’m very happy knowing that Miguel will be in Nässjö the upcoming season. He’s job is crucial for all of us, both in the planning of the season and in the prevention of injuries”. 

Sportchefer Homelius och Classon: Hård jobb från många inblandade har nu lett till att vi har samma ”staff” som förra säsongen och med Miguels namnteckning så säkrar vi upp en väldigt viktig position som krävs när man precis som vi siktar på att nå optimala resultat. Miguel är grymt populär bland våra spelare och han lämnar aldrig något åt slumpen utan är ytterst professionell och noggrann. Med Felix, Jordi, Miguel, Kjell och Isak har vi ett av ligans mest värdefulla team vid sidan av banan och våra spelare kan verkligen inte klaga på den uppbackning de får från dessa herrar 24/7.

Vi ser verkligen fram emot att åter få jobba med Miguel och vi är också mycket glada över att fortsätta samarbetet med simklubben i Nässjö. ”Tillsammans blir vi bättre”

#GoGreens